Roma hagyományok és kultúra feldolgozása a Hevesi József Általános Iskolában

A 2016/2017-es tanévben, ismét egy megnyert pályázat megvalósítására került sor, NTP-RHTP-16-2006 kategóriában, „Tehetséges roma, hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű fiataloknak szóló tehetséggondozó programok megvalósításának, valamint a tehetségsegítő szolgáltatásokhoz való hozzáférésének támogatása”, megnevezéssel. A programunk címe:” Beszéld el nekem a múltat, és megismerem belőle a jövőt”.

A megvalósításban iskolánk 3 tehetségműhelyének – Nyelv-Mester, Művészeti, Dráma-  25 tanulója vett részt, 5 pedagógus – Molnárné Szabó Márta, Gálné Fülöp Ágnes, Obrcián Zsoltné, Tompáné Sallai Éva, Mezeiné Vass Ágnes – vezetésével. A megvalósításra elnyert összeg 1 999 000 forint, melyet a 60 órás, tanórán kívüli komplex program megvalósítására fordítottunk, valamint részt vettünk egy napos kiránduláson, színházlátogatással, teljes ellátással. Az összegből meghívtunk előadót, tartottunk önismereti foglalkozást, és összeállításra került egy foglalkoztató füzet is.

Iskolánk életében mindig fontos feladatnak tekintettük a hagyományőrzést, ennek megismertetését, ápolását. Ehhez próbáljuk megtalálni azokat a lehetőségeket, melyeken keresztül tanulóinknak élményszerűvé tudjuk tenni a megismerés folyamatát. Ez a pályázat lehetőséget adott, hogy tehetségígéreteink bővítsék ismereteiket a roma kultúráról, szokásokról, életmódról. Megismerték a roma jelképeket, elkészítették a roma zászlót, megjelenítették rajzban és drámapedagógiai eszközökkel a roma nép életéből vett jeleneteket, ünnepeiket. Készítettek cigány népviseletbe öltöztetett bábokat. Ellátogattak a Városi Könyvtárba, ahol cigány irodalmi műveket ismertek meg a gyerekek.

Nagy élményt jelentett diáknak és nevelőnek, az egynapos budapesti kirándulás, a RaM Colosseumban megtekintett Nagyidai cigányok, az ExperiDance tánctársulat előadásában.  Meghívtuk Erősné Balogh Szilviát, aki Nagyecsed önkormányzatának projektvezetője, és már több roma integrációt és társadalmi felzárkózást elősegítő program kidolgozásában, megvalósításában vett részt, segítve számos hátrányos helyzetű roma és nem roma embernek, asszonynak. Egy közvetlen, barátságos, őszinte beszélgetésünk volt, ahol életútjának bemutatásával erősítette a tanulókban a céltudatos, kitartó munka fontosságát. Interjú keretében, egy diákunk édesanyja mesélt a családról, a rokoni összetartozás fontosságáról.

A pályázat produktumaként, tehetségígéreteink ismereteiket előadták jelenettel a szülők és iskola tanulói előtt, a gyűjtött és általuk készített anyagból összeállításra került egy foglalkoztató füzet.

Bízunk abban, hogy a tanulóknak átadott szakmai tartalommal hozzájárultunk, hogy az iskolánkban tanuló tehetséges roma diákjaink felismerjék önmaguk értékeit, ennek megmutatásának lehetőségeit feltártuk előttük, és megerősítettük bennük a hagyományőrzés fontosságát.

Mezeiné Vass Ágnes
szakmai vezető